Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parco Nazionale del Pollino

ObrazekNárodní pakr Pollino se rozkládá celkově na 192 565 hektarech. Svým povrchem zasahuje na území dvou regionů (Calabria a Basilicata) a na území celkem tří provincií (Cesenza, Matera, Potenza). Na jeho území se nachází 56 samostatných obcí a celkově zde trvale žije 172 tisíc obyvatel. V parku se skývájí 4 přírodní rezervace a protáká jím více než 10 vodních toků. Nejvyšší horou je Serra Dolcedorme. Její vrchol šplhá do výšky 2267 metrů.

ObrazekKromě nejvyššího pohoří Pollino se zde nachází spekakulární monolyty a skálnaté komplexy jako Pietra Campauara a Tavola dei Briganti.To dohromady tvoří jeden z nejkrásnějších scénářů jižní Itálie.
Mimo krás geologického původu zde žije obrovské množství vzácných a chráněných živočichů. Například Krasec (bezobratlí-členovci-hmyz), Tesařík alpský, Okáč jihoitalský,vzácný a nebezpečný pavouk snovačka, žábronožka, různé druhy raků,člek dravý, mločík brýlový, želva bahenní, kočka divoká, vydra říční a mnoho jiných.
ObrazekNa závěr ještě nutno dodat, že národní park Pollino je největším národním parkem v celé Itálii. V obcích spadajících do této oblasti se drží velké množství lidových tradic. V případě výletu do vnitrozemí je možno vidět typický jihoitalský styl života. Obyvatelé horských městeček jsou velmi soběstační a učinky globalizace jsou na nich patrné jen v minimální míře.

Výlet do této oblasti vnitrozemí osobně doporučuji botanikům ale i ostatním milovníkům přírody a to zejména v jarním a časně podzimním období.